Jesteś tutaj

Festiwal Opera Know-how 2015

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań
Kiedy: 
25-30 sierpnia 2015
Treść
Opis: 

Druga edycja Festiwalu Opera Know-how, największe do tej pory wydarzenie organizowane przez SMAK, nawiązywała do obchodzonego w 2015 roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Program festiwalu został zbudowany wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki – ojców-założycieli polskiej opery narodowej – oraz tematu mody operowej. Znalazły się w nim m.in. bezpłatne spektakle operowe, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania z twórcami.

Głównym wydarzeniem festiwalu była premiera opery Domenica Cimarosy Antreprener w kłopotach. Twórcy poznańskiej realizacji – reżyserka Zuzanna Głowacka i dramaturg Daniel Stachuła, zrekonstruowali zaginione libretto zapomnianego dzieła Bogusławskiego na podstawie zachowanych recenzji, listów i wspomnień. Twórcy wpisali komiczną operę we współczesny kontekst kultury teatralno-muzycznej w Polsce. Kierownictwo muzyczne nad Antreprenerem objął Maksymilian Święch, który zadyrygował orkiestrą złożoną wyłącznie z instrumentów historycznych. Podczas festiwalu premierę miało także pierwsze w Polsce performatywne czytanie libretta Wojciecha Bogusławskiego. Reżyserka Herminii i Amazonek Aleksandra Skorupa opowiedzianą z perspektywy kobiecej historię połączyła za pomocą słowa, rytmu i tańca.

Z kolei cykl koncertów Śpiewniki domowe był powrotem do idei domowego, intymnego muzykowania Stanisława Moniuszki. Scenerią czterech reżyserowanych koncertów były wnętrza budynków przy ul. Św. Marcin.

Muzyka Moniuszki pojawiła się także na dużym ekranie. Zaprezentowano Overture to Glory Maxa Nossecka, film z 1940 roku opowiadający o żydowskim kantorze z Wilna marzącym o występie w Operze Narodowej w Warszawie. Podczas wieczoru inaugurującego festiwal w Nowym Kinie Pałacowym widzowie zobaczyli Bajkę Andrzeja Munka, rzadko pokazywany krótkometrażowy film dokumentalny z 1952 roku o koncercie Orkiestry Filharmonii Warszawskiej w Klubie Fabrycznym fabryki URSUS. Zapoznali się także z krótką animacją do pieśni Moniuszki Niedźwiadek. Była ona efektem warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci, prowadzonych przez Justynę Radziej, związaną z łódzkim studiem SeMaFor. Dzieciom i Moniuszce poświęcony był także film dokumentalny Janusza Szymańskiego o warsztatach dramaturgiczno-choreograficznych Pluski / Blaski, które w lipcu Festiwal Opera Know-how zrealizował wraz z dziećmi z Domu Dziecka w Pleszewie. Program zajęć w Pleszewie animatorzy ze SMAK-u zbudowali wokół Złotej rybki – XIX-wiecznego utworu Moniuszki.

Twórcy: 

Warsztatów nie zabrakło również podczas samego festiwalu: dzieci mogły rozwinąć muzyczną wyobraźnię na zajęciach z animacji poklatkowej, twórczego słuchania muzyki, miksowania muzyki oraz szycia. Dla najmłodszych przygotowano również spektakl zainspirowany tradycją operową i tańcem. Moniuszko, powiedz mi coś na uszko wyreżyserowała Sylwia Maciejewska. Historia próby nastawienia zepsutego zegara przez Godzinkę i Minutkę oparto na muzycznych motywach zaczerpniętych z twórczości kompozytora w opracowaniu poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Festiwal zakończył pokaz mody inspirowanej kostiumem operowym w przestrzeni fontanny na placu Wolności. Podczas pokazu zaprezentowano kreacje młodych polskich projektantów, którzy wzięli udział w organizowanym przez festiwal konkursie na najlepszy projekt inspirowany modą operową.

We wszystkich wydarzeniach Opery Know-how 2015 wzięło udział kilka tysięcy widzów, po raz kolejny podkreślając duże zapotrzebowanie na nieszablonowe prezentacje klasycznego dorobku rodzimej kultury.

Festiwal dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Film dokumentalny Pluski / Blaski, który powstał w trakcie warsztatów w pleszewskim Domu Dziecka:
http://www.muzykotekaszkolna.pl/multimedia/filmy-o-muzyce/stanislaw-moniuszko-making-of-zlota-rybka-muzykoteka/

Animacja poklatkowa stworzoną podczas warsztatów Widzi Misię
http://www.muzykotekaszkolna.pl/multimedia/filmy-o-muzyce/stanislaw-moniuszko-animacja-do-piesni-niedzwiadek-muzykoteka/